Okolica

Wioska Indiańska Manitu w Pacanowie zaprasza do swojego świata! Howgh!

Pacanów

Słynne z literatury dla dzieci i młodzieży miasteczko na południu woj. Świętokrzyskiego, które upodobał sobie Koziołek Matołek – leży na malowniczym Ponidziu, regionie skąpanym w słońcu, błękicie i zieleni, wśród baśniowo pięknych, typowo polskich krajobrazów, które głęboko zapadają w serca turystów.

Dookoła wyrastają słowiańskie osady i średniowieczne grodziska, zachwycają prastare drewniane kościoły, zaciekawiają fragmenty zamkowych murów.

 

W pobliżu Pacanowa leżą wielkie atrakcje historyczne:

 

Europejskie Centrum Bajki

W tej niezwykłej przestrzeni, uwypuklonej przez kilkanaście rezerwatów stepowych oraz parki krajobrazowe – pełne gipsowych ostańców i tajemniczych wąwozów – wyrasta charakterystyczna bryła jednej z największych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego – magnez przyciągający polskie dzieci – Europejskie Centrum Bajki.

Jest to jedna z najważniejszych instytucji kultury dziecięcej w kraju, łącząca w sobie wiele elementów. Z jednej strony proponuje młodym turystom atrakcyjną podróż przez baśniowe krainy, z użyciem nowoczesnych technik multimedialnych, scenograficznych i komputerowych; z drugiej zachęca do udziału w grach, zabawach i warsztatach, w których wiele można się nauczyć, poszerzając równocześnie wrażliwość i wyobraźnię. Oprócz stałej wystawy „Baśniowy Świat” proponuje kino, księgarnię, czytelnię, nowoczesną salę amfiteatralną, gdzie występuje stacjonarny teatr, a także setki zajęć. Do wypoczynku zachęcają zaczarowane ogrody, pełne bujnych traw i pięknych kwiatów.

Europejskie Centrum Bajki, które stawia na jakość i różnorodność edukacji wciąż poszerza ofertę i listę proponowanych atrakcji. W roku 2016 powstała tu nowa, interaktywna przestrzeń – Kraina Soria Moria – oparta na skandynawskim modelu edukacji, a obecnie prowadzona jest budowa pięknego i rozległego Parku Bajki Polskiej.

Największym wydarzeniem kulturalnym jest Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej, organizowany każdego roku w czerwcu, w czasie którego pośród młodych
i dorosłych gwiazd estrady prezentują się ogólnopolskie talenty wokalne oraz teatralne.

Najnowszy projekt animatorów Europejskiego Centrum Bajki to Wioska Indiańska „Manitu” – leśna przystań dla dzieci o nieustraszonych sercach, które pragną przeżyć na Ponidziu – wśród przyrody i zabytków historii – wielką przygodę życia.
W plemiennej osadzie, składającej się z 7 namiotów, codziennie zamieszka 60 wojowników.